Site Rengi

18.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Seyit Onbaşı Vefatının 75. Yılında Törenle Anıldı

Seyit Onbaşı Vefatının 75. Yılında Törenle Anıldı

koca_seyit

Seyit Onbaşı Vefatının 75. Yılında Törenle Anıldı (Seyit Onbaşı ilk kez resmi törenle anıldı)
Çanakkale Savaşları’nda taşıdığı 276 kilogramlık top mermisiyle İngiliz Ocean zırhlısının batırılmasında büyük payı bulunan Seyit Onbaşı, vefatının 75’inci yılında görev yaptığı Mecidiye Tabyası’nda törenle anıldı. Mecidiye Tabyası’ndaki tören Valilik, 2. Kolordu Komutanlığı ve Eceabat Kaymakamlığı adına çelenk konulması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ikinci tören Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezinde gerçekleştirildi. Burada düzenlenen ikinci törende ise Doç. Dr. Muhammet Erat “ Seyit Onbaşı’nın Hayatı ve Kahramanlığı” konulu konuşma yaptı. Valilik adına yapılan konuşmadan sonra ise sahne gösterisi düzenlendi. Tören Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezinin gezilmesi ile sona erdi.

Seyit_Onbasi

Fotoğraf : Seyit Onbaşı’nın Kilitbahir Köyü Mecidiye Tabyası’ndaki Anıtı

Seyit Onbaşı'nın Anıtı (Eceabat İlçesi)

Seyit Onbaşı’nın Eceabat İlçe Merekezindeki Anıtı

Seyit Ali Çabuk (Seyit Onbaşı) Kimdir?
Seyit Ali Çabuk veya Seyit Ali Onbaşı, (Doğum Eylül 1889 – Ölüm 1939) I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’nde çarpışan Osmanlı askeri. 1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi. 1909 yılında Osmanlı Ordusu’na katıldı. Balkan Savaşı’nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Çanakkale Cephesi’nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915’te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret Mayın Gemisinin döktüğü mayınlar bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 276 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Bouvet’e hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında Fransız zırhlısı Bouvet’e ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret Mayın Gemisi’nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Bouvet de bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı’dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi. Savaşın sona ermesi ile 1918’de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit onbaşı 1 Aralık 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.
Koca_Seyit'in_mezarı
Fotoğraf :Koca Seyit’in Mezarı (Balıkesir İli Havran İlçesi)

Kaynak : http://www.canakkaletravel.com

 SEYİT ONBAŞI’NIN KULLANDIĞI TOPUN VE MERMİNİN KİMLİĞİ

Satın Alan : 2.Sultan Abdulhamit
Almanya’ya Sipariş Tarihi : 1886
Sipariş veren Firma : Alman Krupp Firması
Osmanlı’ya teslim tarihi : 1889
Markası : Krupp Marka Çakıllı Top
Namlu Uzunluğu : 11.37 m.
Çapı : 35 cm
Namlu Ağırlığı : 85 Ton
Kundak Boyu : 8.4 m.
Toplam Ağırlığı : 170 Ton
Mermi Uzunluğu : 1.72 m.
Mermi Ağırlığı : 215 okka = 276 kg

Padişah II.Abdülhamit 1886 ‘da Krupp fabrikasına bu toplardan 8 adet Çanakkale için sipariş vermiştir. 1880 yılında teslim alınan toplar Asaf Paşa tarafından Çanakkale’ye getirilip Rumeli mecidiyesi ve Anadolu Hamidiye Tabyalarına yerleştirilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica