Site Rengi

23.09.2020 Çanakkale, Çanakkale İli Portalı
Çanakkale | Çanakkale Tanıtım | Çanakkale Bilgiler

Tarihe Saygı Anıtı

Tarihe Saygı Anıtı

Tarihe Saygı Anıtı Eceabat İlçesin’de Eceabat İskelesinin hemen yanındadır. OPET’in ‘Tarihe Saygı Projesi” kapsamında yaptırılan anıt, 17 Mart 2008 günü Kültür ve Turizm Bakanında katıldığı bir törenle açıldı. Ünlü heykeltraş Prof. Dr. Tankut Öktem tarafından başlanan ancak vefatı nedeniyle öğrencileri tarafından tamamlanan anıt 12 metre yüksekliğinde 2.5 metre genişliğindedir.

 Ziyaretçilere, yarımadada yaşanan savaşları bütünsel olarak görme ve inceleme fırsatı verecek olan anıtta, ”Atatürk Anafartalar’da”, ”Kucağında yaralı bir Avustralyalı askeri taşıyan bir Türk askeri”, ”İngiliz, Fransız, Yeni Zelandalı, Avustralyalı, Hintli askerler ile Mehmetçik”, ”Seyit Onbaşı”, ”Ellerini göğe uzatan bir Türk askeri” ile ”Metanetli bir kadın” figürleri yer alıyor.

Anıtın sergilendiği parkta Çanakkale Savaşları’na ait görüntüler, Çanakkale Savaşları’nın Türkçe ve yabancı dillerde anlatıldığı ”kiosk”lar ile bölgenin doğal dokusuna uygun özelliklerin yer aldığı 1/1000 ölçekli Gelibolu Yarımadası maketi sergileniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica